Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Przemyśl położony jest w miejscu komunikacyjnie strategicznym. Zaczęto go fortyfikować w 1854 r. W latach 80-tych XIX w. zaczęto wznosić potężne forty artyleryjskie. Ciągły rozwój techniki wojennej wymuszał na projektantach twierdzy budowę nowoczesnych fortyfikacji o coraz masywniejszych ścianach i stropach z żelbetonu. Najcenniejsze elementy fortów chroniły potężne stalowe pancerze. Rozbudowa umocnień trwała do lata 1914 r.

 

 

Dwa pierścienie fortyfikacji twierdzy Przemyśl już we wrześniu tego roku musiały stawić czoło rosyjskiemu oblężeniu. Szturmy Rosjan zostały odparte. Korzystna dla Austriaków sytuacja na froncie zmusiła oblegających do odwrotu. Wkrótce jednak wojska rosyjskie ponownie zamknęły pierścień okrążenia. Po trwającej ponad 4 miesiące obronie Austriacy poddali Przemyśl 22 marca 1915 r., uprzednio wysadzając większość fortów i niszcząc uzbrojenie. Podjęta przez Niemców i Austriaków w maju tego roku ofensywa na froncie wschodnim przyniosła ponowne ciężkie walki o Przemyśl i w efekcie odzyskanie twierdzy w pierwszych dniach czerwca .Okres kilkudziesięciu lat pracy fortyfikatorów zakończył się kilkumiesiecznym bojowym egzaminem przydatności twierdzy, który z punktu widzenia Austriaków zdała celująco. Forty przemyskie opóźniły działania Rosjan wiążąc walką ponad 200 tyś.żołnierzy przeciwnika i powstrzymały ich armie od przekroczenia karpackich przełęczy i wejścia na równinę węgierską, gdzie nikt i nic nie zatrzymałby rosyjskiej kawalerii.

 

W czerwcu 1915 r. twierdza Przemyśl na zawsze zakończyła swoją wojenną karierę. Zacięte walki kosztowały jednak życie tysięcy żołnierzy. Tutaj w imię niezrozumiałych interesów potęg ówczesnego świata walczył i wykrwawiał się cały tygiel narodów Europy: Austriacy, Węgrzy, Polacy,Czesi ,Słowacy, Rumuni, Włosi, Niemcy i inni. Zanim nastąpił okres morderczych zmagań na froncie zachodnim I wojny światowej, to właśnie z przemyskich pól bitewnych szły w świat komunikaty o przerażających stratach w ludziach,niespotykanych dotąd w historii wojen. Dzięki tym kilku miesiącom walk z przełomu 1914 i 1915 r. Twierdza przemyska zyskała opinie jednej z najważniejszych w Europie tuż obok Verdun.

 

Obecnie większość umocnień znajduje się w stanie ruiny, ale i tak warto je zobaczyć. Atrakcją dla miłośników fortyfikacji są ruiny fortów pancernych: VII ½ „Tarnawce” w Ostrowie k.Przemyśla, XIII - San Rideau i XV - Borek oraz fortów artyleryjskich : I -Salis-Soglio, XI - Duńkowiczki i VIII - Łętownia .

Do góry